Konferencja organizowana jest przez fundację “Theravada”. Naszym działaniom patronuje BSWA (Buddhist Society of Western Australia) oraz mnisi i mniszki powiązani z Australijską Sanghą Ajahna Brahma.
Fundacja “Theravada”

Cele statutowe Fundacji „Theravada” to przede wszystkim propagowanie wiedzy z zakresu buddyzmu theravādy, ale także ochrona zdrowia i promocja zdrowego trybu życia dzięki upowszechnianiu technik medytacji i relaksacji umożliwiających zmniejszanie poziomu stresu oraz poprawę fizycznego i psychicznego samopoczucia. Fundacja promuje oryginalne metody medytacyjne, których źródłem jest kanon pāḷijski, co jest gwarancją kompleksowej i sprawdzonej metody. To zapewnia również rzetelność i prawdziwość przekazu nauczania Buddhy. Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- Prowadzenie kanału na YouTube o nazwie SasanaPL, gdzie publikowane są rozmaite filmy dot. Dhammy (nauki Buddhy) i medytacji buddyjskiej z tradycji theravādy. Większość z tych filmów to nauki buddyjskich mnichów przetłumaczone na język polski z podłożonym polskim lektorem. Kanał ma około 150 000 subskrybentów, ponad 750 opublikowanych filmów i znacznie ponad 37 milionów wyświetleń. https://www.youtube.com/sasanapl
- Dzięki wsparciu darczyńców Fundacja drukuje i wysyła papierowe książki za darmo każdemu, kto zamówi je on-line (zsumowana liczba wydanych egzemplarzy to około 100 000). Większość tytułów to tłumaczenia znanych i cenionych autorów piszących o Dhammie i medytacji buddyjskiej z tradycji theravādy. Rozdawane są one również na wydarzeniach związanych z Fundacją Theravada jak też w grupach lokalnych. Książki można pobrać także w formie cyfrowej jak też zamówić darmowe wersje papierowe na stronie: Dhamma.pl.
- Zakładanie oraz wspieranie lokalnych grup medytacyjnych, które praktykują w zgodzie z tradycją buddyzmu theravādy w różnych miejscowościach na terenie całej polski. Grupy theravādy występują między innymi w następujących miastach: Bielsko-Biała, Olsztyn, Łódź, Gdańsk, Gliwice, Kraków, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław. Więcej na stronie: Sangha.pl
- Organizacja i wspieranie wydarzeń stacjonarnych oraz online, na których nauczają buddyjscy mnisi, mniszki lub zaawansowani w praktyce ludzie świeccy. Są to zarówno tzw. odosobnienia medytacyjne, które trwają z reguły kilka dni, jak i kilkugodzinne spotkania w ośrodkach miejskich. Więcej o wydarzeniach na: Sangha.pl
- Publikowanie wiedzy w formie artykułów, haseł słownikowych, jak też innych tekstów, w tym dotyczących porad praktycznych medytacji w ramach tradycji theravādy na stronie: Sasana.pl.
- Aktualnie trwają prace nad projektem budowy pierwszego ośrodka medytacyjnego w tradycji theravady w Polsce.
BSWA (Buddhist Society of Western Australia)
Popularność Ajahna Brahma w Polsce, zapoczątkowana najprawdopodobniej przez tłumaczenia i podkład lektorski na kanale YouTube SasanaPL spowodowała, że z czasem rozpoczęła się coraz ściślejsza współpraca z Australijską Sanghą mnichów i mniszek, która zaowocowała projektem utworzenia w Polsce klasztoru, a w 2024 padła propozycja, by to w Polsce zorganizowana została trzynasta globalna konferencja buddyjska. Po raz pierwszy lokacją konferencji będzie kraj europejski, czyli właśnie Polska.

Ajahn Brahm (pełne imię pāḷijskie to Brahmavamso, właściwie Peter Betts) ur. 7 sierpnia 1951 w Londynie – opat klasztoru Bodhinyana w Serpentine w Australii Zachodniej. Wyświęcony na mnicha w Bangkoku w wieku dwudziestu trzech lat przez opata świątyni Wat Saket, przez dziewięć lat studiował i praktykował w tradycji pustelników leśnych pod okiem Ajahna Chah.
Buddyjskie Towarzystwo Stanu Australia Zachodnia (tłumaczenie BSWA – Buddhist Society of Western Australia) zaprosiło Ajahna Brahma do przyjazdu do Perth. Na wzgórzach Serpentine na południe od Perth ustanowiono klasztor Bodhinyana (od 1983), który stał się pierwszym ściśle buddyjskim klasztorem na półkuli południowej i gdzie mieszka dziś największe w Australii zgromadzenie mnichów buddyjskich.
Ajahn Brahm odegrał również wielką rolę w dziele stworzenia klasztoru żeńskiego Dhammasara w Gidgegannup. 22 października 2009 roku Ajahn Brahm odprawił w swoim klasztorze Bodhinyana ceremonię ordynacyjną, w której pomógł nadać święcenia czterem kobietom. Obecnie w Dhammasara, żeńskim klasztorze kilkadziesiąt kilometrów od klasztoru męskiego Bodhinyana, mieszka i przebywa wiele mniszek, a jeszcze więcej pragnie się wyświęcić.
Dzięki współpracy z Sanghą Australijską chcemy powielić sukces klasztorów, zarówno Bodhinyany jak i Dhammasary, jak też ośrodka medytacyjnego Jhana Grove, które mieści się nieopodal zakonu męskiego. Więcej informacji o BSWA są na ich stronie: https://bswa.org/
